DSLچیست؟

مزایای DSL

• در زمان اتصال به اینترنت، امکان استفاده از خط تلفن برای تماس های مورد نظر همچنان وجود خواهد داشت .

• دارای سرعتی بمراتب بالا تر از مودم های معمولی است ( 5/1 مگابایت ).

• نیاز به کابل کشی جدید نبوده و همچنان می توان از خطوط تلفن موجود استفاده کرد.

• شرکت ارائه دهنده DSL ، مودم مورد نظر را در زمان نصب خط فوق در اختیار مشترک قرار خواهد داد.

اشکالات DSL

• یک اتصال DSL هر اندازه که به شرکت ارائه دهنده سرویس فوق نزدیکتر باشد، دارای کیفیت بهتری است.

• سرعت دریافت داده نسبت به ارسال داده به مراتب بیشتر است ( عدم وجود توازن منطقی )

• سرویس فوق در هر محل قابل دسترس نمی باشد.

مبانی DSL

در زمان نصب یک تلفن ( استاندارد ) در اغلب کشورها از یک زوج کابل مسی استفاده می شود. کابل مسی دارای پهنای به مراتب بیشتری نسب به آن چیزی است که در مکالمات تلفنی استفاده می گردد ( بخش عمده ای از ظرفیت پهنای باند استفاده باند استفاده نمی گردد ). DSL از پهنای باند بلااستفاده بدون تاثیر گذاری منفی بر کیفیت مکالمات صوتی ، استفاده می نماید . ( تطبیق فرکانس های خاص به منظور انجام عملیات خاص ). به منظور شناخت نحوه عملکرد DSL، لازم است در ابتدا با یک خط تلفن معمولی آشنا شویم. اکثر خطوط تلفن و تجهیزات مربوطه دارای محدودیت فرکانسی در ارتباط با سوئیچ، صدای انسان ( در یک مکالمه صوتی معمولی ) توسط سیگنال هائی با فرکانس بین صفر تا 3400 قابل انتقال است . محدوده فوق بسیار ناچیز است ( مثلاً اغلب بلندگوهای استریو که دارای محدوده بین 20 تا 20000 هرتز می باشند ). کابل استفاده شده در سیستم تلفن قادر به انتقال به سیگنال هائی با ظرفیت چندین میلیون هرتز می باشد. بدین ترتیب در مکالمات صوتی صرفاً از بخش بسیار محدودی از پهنای باند موجود، استفاده می گردد. با استفاده از پهنای باند استفاده نشده می توان علاوه بر بهره برداری از پتانسیل های موجود ، به گونه ای علمی نمود که کیفیت مکالمات صوتی نیز دچار افت نگردند . تجهیزات پیشرفته ای که اطلاعات را به صورت دیجیتال ارسال می نمایند، قادر به استفاده از ظرفیت خطوط تلفن  بصورت کامل می باشند. DSL چنین هدفی را دنبال می نماید .

در اغلب منازل و ادارات برخی از کشورهای دنیا، کاربران از یک DSL نامتقارن ( ADSL ) استفاده می نمایند. ADSL فرکانس های قابل دسترس در یک خط را تقسیم تا کاربران اینترنت قادر به دریافت و ارسال اطلاعات باشند . در مدل فوق، فرض بر این گذاشته شده است که سرعت دریافت اطلاعات به مراتب بیشتر از سرعت ارسال اطلاعات باشد.

صوت و داده

کیفیت دریافت و ارسال اطلاعات از طریق DSL، به مسافت موجود بین استفاده کننده و شرکت ارائه دهنده سرویس فوق بستگی دارد. ADSL از یک تکنولوژی با نام" تکنولوژی حساس به مسافت " استفاده می نماید . بموازات افزایش طول خط ارتباطی، کیفیت سیگنال افت و سرعت خط ارتباطی کاهش پیدا می نماید . ADSL دارای محدودیت 18000 فوت ( 5460 متر ) است . کاربرانی که در مجاورت و نزدیکی شرکت ارائه دهنده سرویس DSL قرار دارند ، دارای کیفیت و سرعت مناسبی بوده و بموازات افزایش مسافت ، کاربران اینترنت از نظر کیفیت و سرعت دچار افت خواهند شد. تکنولوژی ADSL قادر به ارائه بالاترین سرعت در حالت " اینترنت به کاربر " ( Downstream ) تا 8 مگابیت در ثانیه است . ( در چنین حالتی حداکثر مسافت 6000 فوت و یا 1820 متر خواهد بود ) . سرعت ارسال اطلاعات " از کاربر به اینترنت " ( Upstream ) دارای محدوده 640 کیلوبیت در ثانیه خواهد بود . در عمل ، بهترین سرعت ارائه شده برای ارسال اطلاعات از اینترنت به کاربر، 5،1 مگابیت در ثانیه و سرعت ارسال ارسال اطلاعات توسط کاربر بر روی اینترنت، 640 کیلو بیت در ثانیه است.

ممکن است این سوال در ذهن خوانندگان مطرح گردد که اگر تکنولوژی DSL دارای محدودیت فاصله است، چرا محدودیت فوق در رابطه با مکالمات صوتی صدق نمی کند؟ در پاسخ باید به وجود یک تقویت کننده کوچک که    Loading   Coils نامیده می شود، اشاره کرد. شرکت های تلفن از تقویت کننده فوق، به منظور تقویت سیگنال صوتی استفاده می نمایند . متاسفانه تقویت کننده فوق با سیگنال های ADSL سازگار نیست . لازم به ذکر است که سیگنال های ADSL ، در صورتیکه بخشی از خط ارتباطی از نوع فیبرنوری باشد، قادر به ارسال و دریافت اطلاعات نخواهند بود.

تقسیم سیگنال :

از دو استاندارد متفاوت برای سیگنال ها ( با یکدیگر سازگار نمی باشد )، استفاده می گردد. استاندارد ANSI برای ADSL سیستمی با نام Discrete Multitone است .( DMT ) . اکثر تولید کنندگان تجهیزات DSL از استاندارد فوق تبعیت می نمایند . استاندارد دیگری که نسبت به استاندارد DMT قدیمی تر و بسادگی پیاده سازی می گردد، استاندارد/ Carrier less Amplitude Phase است ( CAP ). استاندارد CAP، سیگنال ها را به سه باند مجزا تقسیم می نماید: مکالمات تلفن دارای باندهای بین 25 تا 160 کیلو هرتز )Upstream ) و کانال ارسال اطلاعات از سرویس دهنده برای کاربر، دارای محدوده ای که از 240 کیلو هرتز شروع می گردد. حداکثر باند فوق به عوامل تفاوتی نظیر : طول خط ، تعداد کاربران موجود در یک شرکت تلفنی خاص و ... بستگی دارد، بهر حال حداکثر محدوده باند فوق از 1،5 مگاهرتز تجاوز نخواهد کرد. سیستم CAP با استفاده از سه کانال فوق ، قادر به ارسال سیگنال های مربوطه خواهد بود.

استاندارد DMT

/ 3 نظر / 127 بازدید
سارا

تطفا در مورد سی ار سی8وسی ار سی 16 به ما اطلاعاتی رو بدید تفاوت انها را بیان کنید .مرسی

سارا

تطفا در مورد سی ار سی8وسی ار سی 16 به ما اطلاعاتی رو بدید تفاوت انها را بیان کنید .مرسی

سارا

تفاوت سی ار سی8وسی ار سی16