دانشجویان کامپیوتر اصفهان

وب سایت سابق(( دانشجویان کامپیوتر جهاد دانشگاهی یزد - خرم آباد ))

DSLچیست؟

سلام به دوستان گرامی رشته ( IT )

من به وسعت اندیشه و کرامت طبع خوانندگان فرهیخته ایمان دارم و این اوراق ناچیز را به خاکپای آنان تقدیم می کنم.

در این قسمت در مورد DSL که برای اتصال به اینترنت از روش های متفاوتی استفاده می گردد: استفاده از مودم معمولی ، مودم کابلی ، شبکه محلی و یا خطوط  DSL ( DIGITAL Subscriber Line  )، نمونه هائی از روش های موجود برای اتصال به اینترنت می باشند. DSL ، یک اتصال با سرعت بالا را با استفاده از کابل های معمولی تلفن برای کاربران اینترنت فراهم می نمایدرو براتون گذاشتم امید است که اطلاعات این قسمت به شما کمک بکنه.برای دیدن مطلب ادامه مطلب را بزنید:


مزایای DSL

• در زمان اتصال به اینترنت، امکان استفاده از خط تلفن برای تماس های مورد نظر همچنان وجود خواهد داشت .

• دارای سرعتی بمراتب بالا تر از مودم های معمولی است ( 5/1 مگابایت ).

• نیاز به کابل کشی جدید نبوده و همچنان می توان از خطوط تلفن موجود استفاده کرد.

• شرکت ارائه دهنده DSL ، مودم مورد نظر را در زمان نصب خط فوق در اختیار مشترک قرار خواهد داد.

اشکالات DSL

• یک اتصال DSL هر اندازه که به شرکت ارائه دهنده سرویس فوق نزدیکتر باشد، دارای کیفیت بهتری است.

• سرعت دریافت داده نسبت به ارسال داده به مراتب بیشتر است ( عدم وجود توازن منطقی )

• سرویس فوق در هر محل قابل دسترس نمی باشد.

مبانی DSL

در زمان نصب یک تلفن ( استاندارد ) در اغلب کشورها از یک زوج کابل مسی استفاده می شود. کابل مسی دارای پهنای به مراتب بیشتری نسب به آن چیزی است که در مکالمات تلفنی استفاده می گردد ( بخش عمده ای از ظرفیت پهنای باند استفاده باند استفاده نمی گردد ). DSL از پهنای باند بلااستفاده بدون تاثیر گذاری منفی بر کیفیت مکالمات صوتی ، استفاده می نماید . ( تطبیق فرکانس های خاص به منظور انجام عملیات خاص ). به منظور شناخت نحوه عملکرد DSL، لازم است در ابتدا با یک خط تلفن معمولی آشنا شویم. اکثر خطوط تلفن و تجهیزات مربوطه دارای محدودیت فرکانسی در ارتباط با سوئیچ، صدای انسان ( در یک مکالمه صوتی معمولی ) توسط سیگنال هائی با فرکانس بین صفر تا 3400 قابل انتقال است . محدوده فوق بسیار ناچیز است ( مثلاً اغلب بلندگوهای استریو که دارای محدوده بین 20 تا 20000 هرتز می باشند ). کابل استفاده شده در سیستم تلفن قادر به انتقال به سیگنال هائی با ظرفیت چندین میلیون هرتز می باشد. بدین ترتیب در مکالمات صوتی صرفاً از بخش بسیار محدودی از پهنای باند موجود، استفاده می گردد. با استفاده از پهنای باند استفاده نشده می توان علاوه بر بهره برداری از پتانسیل های موجود ، به گونه ای علمی نمود که کیفیت مکالمات صوتی نیز دچار افت نگردند . تجهیزات پیشرفته ای که اطلاعات را به صورت دیجیتال ارسال می نمایند، قادر به استفاده از ظرفیت خطوط تلفن  بصورت کامل می باشند. DSL چنین هدفی را دنبال می نماید .

در اغلب منازل و ادارات برخی از کشورهای دنیا، کاربران از یک DSL نامتقارن ( ADSL ) استفاده می نمایند. ADSL فرکانس های قابل دسترس در یک خط را تقسیم تا کاربران اینترنت قادر به دریافت و ارسال اطلاعات باشند . در مدل فوق، فرض بر این گذاشته شده است که سرعت دریافت اطلاعات به مراتب بیشتر از سرعت ارسال اطلاعات باشد.

صوت و داده

کیفیت دریافت و ارسال اطلاعات از طریق DSL، به مسافت موجود بین استفاده کننده و شرکت ارائه دهنده سرویس فوق بستگی دارد. ADSL از یک تکنولوژی با نام" تکنولوژی حساس به مسافت " استفاده می نماید . بموازات افزایش طول خط ارتباطی، کیفیت سیگنال افت و سرعت خط ارتباطی کاهش پیدا می نماید . ADSL دارای محدودیت 18000 فوت ( 5460 متر ) است . کاربرانی که در مجاورت و نزدیکی شرکت ارائه دهنده سرویس DSL قرار دارند ، دارای کیفیت و سرعت مناسبی بوده و بموازات افزایش مسافت ، کاربران اینترنت از نظر کیفیت و سرعت دچار افت خواهند شد. تکنولوژی ADSL قادر به ارائه بالاترین سرعت در حالت " اینترنت به کاربر " (  Downstream ) تا 8 مگابیت در ثانیه است . ( در چنین حالتی حداکثر مسافت 6000 فوت و یا 1820 متر خواهد بود ) . سرعت ارسال اطلاعات " از کاربر به اینترنت " ( Upstream ) دارای محدوده 640 کیلوبیت در ثانیه خواهد بود . در عمل ، بهترین سرعت ارائه شده برای ارسال اطلاعات از اینترنت به کاربر، 5،1 مگابیت در ثانیه و سرعت ارسال ارسال اطلاعات توسط کاربر بر روی اینترنت، 640 کیلو بیت در ثانیه است.

ممکن است این سوال در ذهن خوانندگان مطرح گردد که اگر تکنولوژی DSL دارای محدودیت فاصله است، چرا محدودیت فوق در رابطه با مکالمات صوتی صدق نمی کند؟ در پاسخ باید به وجود یک تقویت کننده کوچک که    Loading   Coils نامیده می شود، اشاره کرد. شرکت های تلفن از تقویت کننده فوق، به منظور تقویت سیگنال صوتی استفاده می نمایند . متاسفانه تقویت کننده فوق با سیگنال های ADSL سازگار نیست . لازم به ذکر است که سیگنال های ADSL ، در صورتیکه بخشی از خط ارتباطی از نوع فیبرنوری باشد، قادر به ارسال و دریافت اطلاعات نخواهند بود.

تقسیم سیگنال :

از دو استاندارد متفاوت برای سیگنال ها ( با یکدیگر سازگار نمی باشد )، استفاده می گردد. استاندارد ANSI برای ADSL سیستمی با نام Discrete Multitone است . ( DMT ) . اکثر تولید کنندگان تجهیزات DSL از استاندارد فوق تبعیت می نمایند . استاندارد دیگری که نسبت به استاندارد DMT قدیمی تر و بسادگی پیاده سازی می گردد، استاندارد/ Carrier less Amplitude Phase است ( CAP ). استاندارد CAP، سیگنال ها را به سه باند مجزا تقسیم می نماید: مکالمات تلفن دارای باندهای بین 25 تا 160 کیلو هرتز ) Upstream ) و کانال ارسال اطلاعات از سرویس دهنده برای کاربر، دارای محدوده ای که از 240 کیلو هرتز شروع می گردد. حداکثر باند فوق به عوامل تفاوتی نظیر : طول خط ، تعداد کاربران موجود در یک شرکت تلفنی خاص و ... بستگی دارد، بهر حال حداکثر محدوده باند فوق از 1،5 مگاهرتز تجاوز نخواهد کرد. سیستم CAP با استفاده از سه کانال فوق ، قادر به ارسال سیگنال های مربوطه خواهد بود.

استاندارد DMT، نیز سیگنال های مربوطه را به کانال های مجزا تقسیم می نماید. در استاندارد فوق از دو کانال مجزا برای ارسال و دریافت داده استفاده می گردد. DMT، داده را به 247 کانال مجزا تقسیم می نماید . هر کانال دارای باند 4 کیلو هرتز می باشند. ( وضعیت فوق مشابه آن است که شرکت تلفن مربوطه ، خط مسی موجود را به 247 خط 4 کیلو هرتزی مجزا تقسیم و هر یک از خطوط فوق را به به یک مودم متصل نموده است . استفاده همزمان از 247 مودم که هر یک دارای باند 4 کیلو هرتز می باشند ). هر یک از کانال ها، کنترل و در صورتیکه کیفیت یک کانال افت نماید، سیگنال بر روی کانال دیگر شیفت پیدا خواهد کرد . فرآیند شیفت دادن سیگنال ها بین کانال های متفاوت و جستجو برای یافتن بهترین کانال ، بصورت پیوسته انجام خواهد شد . برخی از کانال ها بصورت دو طرفه استفاده می شوند ( ارسال و دریافت اطلاعات ) کنترل و مرتب سازی اطلاعات در کانال های دو طرفه و نگهداری کیفیت هر یک از 247 کانال موجود، پیاده سازی استاندارد DMT را نسب به CAP بمراتب پیچیده تر نموده است . استاندارد DMT  دارای انعطاف بمراتب بیشتری در رابطه با کیفیت خطوط و کانال های مربوطه است.

استاندارد های CAP و DMT از دید کاربر دارای یک شباهت می باشند. در هر دو حالت از یک فیلتر به منظور فیلتر نمودن سیگنال های مربوطه استفاده می گردد . فیلتر های فوق از نوع LOW- PASS می باشند . فیلتر های فوق دارای ساختاری ساده بوده و تمام سیگنال های بالاتر از یک محدوده را بلاک خواهند کرد . مکالمات صوتی در محدوده پایین تر از 4 کیلو هرتز انجام می گیرند، بنابراین فیلترهای فوق تمام سیگنال های بالاتر از محدوده فوق را بلاک خواهند کرد . بدین ترتیب از تداخل سیگنال های داده با مکالمات تلفنی جلوگیری بعمل می آید .

تجهیزات DSL

ADSLاز دو دستگاه خاص استفاده می نماید . یکی از دستگاهها در محل مشترکین و دستگاهها در محل مشترکین و دستگاه دیگر برای ISP، شرکت تلفن و یا سازمانهای ارائه دهنده خدمات DSLt نصب می گردد. در محل مشترکین از یک ترانسیور DSL استفاده می گردد. شرکت ارائه دهنده خدمات DSL از یک DSL Access Multipexer استفاده می نماید( DSLAM ). از دستگاه فوق به منظور دریافت اتصالات مشترکین استفاده می گردد. در ادامه به تشریح هر یک از دستگاههای فوق خواهیم پرداخت.

ترانسیور DSL :

اکثر مشترکین DSL، ترانسیور DSL را مودم DSL می نامند. مهندسین و کارشناسان شرکت های تلفن به دستگاه فوق ATU-R می گویند. صرفنظر از هر نامی که برای آن استفاده می شود، دستگاه فوق نقطه برقراری ارتباط بین کامپیوتر کاربر و یا شبکه به خط DSL است. ترانسیور با استفاده از روش های متفاوت به دستگاه مشترکین متصل می گردد. متداولترین روش، استفاده از اتصالات USB و یا اترنت است.

DSLAM

دستگاه فوق در مراکز ارائه دهنده سرویس DSL نصب و امکان ارائه خدمات مبتنی بر DSL را فراهم می نماید . DSLAM اتصالات مربوط به تعدادی از مشترکین را گرفته و آنها را به یک اتصال با ظرفیت بالا ارسال بر روی اینترنت تبدیل می نماید. دستگاههای DSLAM دارای انعطاف لازم در خصوص استفاده از خطوط DSL متفاوت ، پروتکل های متفاوت و مدولاسیون متفاوت ( Cap, DMT ) می باشند.در برخی از مدل های فوق امکان انجام عملیات خاصی نظر اختصاصی پویای آدرس های IP به مشترکین ، نیز وجود دارد.

یکی از تفاوت های مهم بین ADSL و مودم های کابلی، نحوه برخورد و رفتار DSLAM است. کاربران مودم های کابلی از یک شبکه بسته بصورت اشتراکی استفاده می نماید . در چنین مواردیکه همزمان با افزایش تعداد کاربران ، کارائی آنها تنزل پیدا خواهد کرد. ADSL برای هر یک از کاربران یک ارتباط اختصاصی ایجاد و آن را به DSLAM متصل می نماید. بدین ترتیب همزمان با افزایش کاربران ، کارائی مربوطه تنزل پیدا نخواهد کرد. وضعیت فوق تا زمانیکه کاربران از تمام ظرفیت موجود خط ارتباطی با اینترنت استفاده نکرده باشند، ادامه خواهد یافت . در صورت استفاده از تمام ظرفیت خط ارتباطی اینترنت، مراکز ارائه دهنده سرویس DSL می توانند نسبت به ارتقاء خط  ارتباطی اینترنت اقدام تا تمام مشترکین متصل زده به DSLAM دارای مطلوب در زمینه استفاده از اینترنت گردند.

آینده DSL

ADSL با سایر تکنولوژی های مربوط به دستیابی به اینترنت نظیر مودم های کابلی و اینترنت ماهواره ای رقابت می نماید. بر طبق آمار اخذ شده در سال 1999 بیش از 330000 منزل در آمریکا از DSL استفاده کرده اند . تعداد کاربران استفاده از مودم های کابلی تا سال 1999 به مرز 1350000 کاربر رسیده است. بر اساس پیش بینی بعمل آمده تا اواخر سال 2003، تعداد مشترکین مودم های کابلی به مرز 8980000 خواهد رسید.

سرعت ADSL در حال حاضر داکثر 1,5 مگابایت در ثانیه است. از لحاظ تئوری رسیدن به مرز 7 مگابایت در ثانبه دور از دسترس نمی باشد. در این زمینه تحقیقات  عمده ای صورت گرفته و تکنولوژی VDSL مطرح شده است.

                                                     پایان


نویسنده : م . رحمتی - ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/۱/۱٥
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ کامپیوتر


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo