دانشجویان کامپیوتر اصفهان

وب سایت سابق(( دانشجویان کامپیوتر جهاد دانشگاهی یزد - خرم آباد ))

آموزش ترفندهای ویندوز و رجیستری ( 2 )
Windows XP Registry

سلام دوستان امیدوارم خوب باشید

دوستان آینده از آن کسانی است که اشتباهات گذشته را تکرار نکنند.میتوان رجیستری را قلب ویندوز نامید. با تغییر برخی از کدهای رجیستری میتوانید برخی از خصوصیات ویندوز را که خوشتان نمی آید حذف یا تغییر دهید.
تذکر مهم:
باید دقیقاً مثل همین کلیدها را در رجیستری وارد کنید.کوچکترین تغییری ممکن است منجر به دوباره
Setup کردن ویندوز شود.
برای شروع کار ابتدا در قسمت
Run این دستور را وارد کنید Regedit : و کلید OK را کلیک کنید:
پس از تغییر دستور مورد نظر فقط پنجره
Registry Editor را ببندید و کامپیوتر را Restart کنید تا تغییرات اعمال شوند.
حالا هر کدام از دستورات زیر را که دوست دارید میتوانید تغییر دهید.


***************************************************

**************

ترفند شماره 1

آنلاین ماندن یک ID برای همیشه :

بااینکار شما حتی اگر در اینترنت هم نباشید در لیست دوستانتان به شکل آنلاین هستید. برای این کار از منوی Login گزینه   preferencec را انتخاب کنید و از صفحه باز شده گزینه Firewall with no peroxie را تیک بزنید.

**************************************************

************

ترفند شماره2

چگونه با Windows Media Player عکس بگیریم:

اگر خواستید در زمانی که فیلمی را در ویندوز مدیا پلیر می بینید از صحنه ای عکس بگیرید با ترکیب دو کلید ctrl + I این کار را انجام دهید.

***********************************************

*************

ترفند شماره 3

بستن پورت USB برای Coll Disk یا Flash Memory

همه شما تاکنون USB Storage را دیده اید :این وسیله را Flash Memory یا Cool Disk هم می نامند.این وسیله برای ذخیره کردن اطلاعات از طریق پورت USB روی کیس شما بکار می رود.با توجه به ظرفیتهای متفاوت آن از قبیل 32MB-64MB-128MB-...-1GiG و بالاتر باعث شده خیلی از کاربران به این وسیله کوچک روی بیاورند.از ویژگیهای این وسیله کوچک انتقال اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر بدون داشتن وسیله ای اضافی است.در حقیقت فلاپی دیسکها با توجه به ظرفیت محدودشان و احتمال خرابی آ‌نها در جابجایی و همچنین نداشتن CD-writer و امکانات دیگر اغلب کاربران سعی می کنند از این وسیله استفاده کنند.حالا مشکلی که برای خیلی از شرکتها پیش می آید این است که هر کسی می تواند اطلاعات محرمانه شرکت را از این طریق بدزدد.پس باید جلوی این کاربران را گرفت.با این روش هر کسی فقط می تواند اطلاعات مورد نظر را فقط بخواند ولی نمی تواند روی Cool Disk  چیزی بنویسد.مراحل کار بدین صورت است:۱- برای اینکار وارد ریجستری شوید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contor l\StorageDevicePolicies

(در صورتیکه کلید StorageDevicePolicies را در مسیر بالا نمی بینید باید آن را بسازید)

۲- متغیر WriteProtect از نوع متغیر Dword بسازید

3-مقدار این کلید را ۱ قرار دهید.۴- کامپیوتر را reset نمایید.حالا اگر کسی بخواهد روی Cool Disk چیزی بنویسد با پیغام خطاروبرو می شود.

نکته:اگر بخواهید به حالت اول برگردانید و بتوانید روی Coo Disk بنویسید مقدار این متغیر را صفر قرار دهید یا متغیر WriteProtect را حذف نمایید

 

**********************************************

****************

ترفند شماره 4

اندازه ی واحد انتقال حداکثر را افزایش دهید :

با تنظیم بهینه ی واحد انتقال حداکثر میتوانید سرعت و کیفیت شبکه ی خود، مخصوصاً متصل شدن به اینترنت از طریق مودم را افزایش دهید ( واحد انتقال حداکثر اندازه ی پاکتی را تعیین میسازد که میتواند در هر بار از طریق شبکه انتقال یابد)رجیستری خود را باز کرده و این کلید را در آن بیابید:

HKEY_LOCAL_MACHINES\System\CurenntControlSet\Servi eces\tcpip\Parameters یک مقدار جدید جدید از نوع DWORD و به نام MTU بسازید و اندازه ی بهینه ی مورد نظرتان را برای آن تعیین کنید. برای اتصالات متکی به مودم که دارای پهنای باند ضعیفی هستند، بهترین اندازه برای واحد انتقال حداکثر 576 در مبنای هگزا یا 1398 در مبنای دسیمال است

***********************************************

****************

ترفند شماره 5

ESET NOD32 Antivirus

دوستای گلم! شاید شما از اون دسته کاربران کامپیوتری باشید که هر هفته یا هر روز ویندوز عوض می کنید.(مثل من).

 یکی از مشکلاتی که ممکنه براتون پیش بیاد اینه که آپدیتهای آنتی ویروستون از بین میرن. خوب این راه حل داره! چطوری؟

به محلی که آنتی ویروس رو نصب کردید برید.مثلاً اگه اون رو توی درایو C نصب کردید مسیرش اینه:

C:\Program Files\ESET\ESET NOD32 Antivirus

حالا هرچی فایل با پسوند DAT اونجا هست رو انتخاب و اونا رو توی یه پوشه کپی کنید و اسم اون پوشه رو هر چی که خواستید بذارید.

نکته مهم: این پوشه باید توی درایوی غیر از C باشه تا وقتی ویندوز رو عوض می کنید(در صورت فرمت کردن درایو C)پاک نشن.

حالا با خیال راحت ویندوزتون رو عوض کنید.

بعد از اینکه ویندوز جدید رو نصب کردید و آنتی ویروس هم نصب شد، به پوشه ای که فایلهای DAT رو توش ذخیره کردید رفته و همه ی اونا رو توی محل نصب آنتی ویروس کپی کنید.می بینید که هنوز اتفاقی نیفتاده. حالا شما باید ویندوز رو دوباره راه اندازی کنید تا تغییرات روی آنتی ویروس اعمال بشن و دوباره نخواد حدود 9 مگابایت رو برای آپدیت دانلود کنید.

**************************************************

**************

ترفند شماره 6

افزایش 15درصدی سرعت ویندوز Xp-امتحانش ضرر نداره

خوب برای این کار باید تغییری در رجیستری ویندوز ایجاد کنیم.

پس:اول در بخش فرمان (Ran)تایپ کنید:Regedit و ok رو بزنید.بعد در رجیستری به این قسمت برید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParametersبر روی پوشه Prefetch Parametersیک بار کلیک کنید.حالا در سمت راست ،راست کلیک کنید و از منوی New،DWORD Value رو انتخاب کنید.حالا این نام رو رو(دقیقاً)براش قرار بدید:

EnableSuperfetchحالا بر روی ان دوبار کلیک کنید و در قسمت value data عدد یک رو بزارید.

 نکته:این تغییر در سرعت ویندوز من تاثیر داشته ولی اگر شما احساس کردید در سرعت تاثیری نداشته،میتونید همون عبارتی که ساختید رو حذف کنید

********************************************

****************

ترفند شماره 7

تبدیل اعداد در ویندوز اکس پی :

وقتی در ویندوزxp زبان فارسی را انتخاب میکنیم اعداد انگلیسی نوشته میشوند . برای حل این موضوع در قسمت regional and language options در داخل کنترل پنل برگه Regional Options و زبان فارسی رو انتخاب کنید و کلید Customize رو بزنید و در آنجا در صفحه Numbers در قسمت Standard Digits اعداد فارسی را انتخاب کنید.

**********************************************

**********

ترفند شماره 8

قطع بلندگوی داخل کیس :

آدرس زیر را پیدا کنید :

Hkey-current-user\controlpanel\sound

یک مقدار از نوع سفقهدل با نام Beep ایجاد کرده و آنرا برابر no قرار دهید تا صدای بلندگوی داخل کیس شما قطع شود .

 

*********************************************

*************

ترفند شماره 9

چگونه درایو ها را خودکار Defrag  کنیم ؟

معمولا سطح هارددیسک به قسمت های مختلفی تقسیم می شود و هر بخش ویژی اطلاعات خاصی که باید در جای خود باشند تا سیستم به خوبی و با سرعت کار کند . هرگاه برنامه ای را نصب و یا فایلی را کپی می کنید ، در جایی قرار می گیرند. وقتی که بعد از مدتی آنها را پاک می کنید ، جای آنها خالی مانده و در نتیجه ساختار هارد دیسک و درایوها به طور نامنظم وبه هم ریخته شده و باعث کاهش کارایی و سرعت دستگاه می شود . به همین دلیل باید هر از چند گاهی با استفاده از فرمان متن زیر را در آن تایپ کنید ( توجه داشته باشید هنگام ذخیره کردن فایل گزینه All Files  را انتخاب کنید نه Text Documents (

Context_defarg.INF

Adds defrag to The right clickcintext menou in windows xp

[Version]

Signature=”$ CHICAGO $”

[Default Install]

AddReg = AddMe

[AddMe]

HKCR,Drive\shell\defrag\command “EFRAG.EXE%1””

سپس راست کلیک کرده دکمه Install را انتخاب کنید . این کار یک منوی جدید در xp اضافه می کند که توسط آن می توانید به طور خودکار درایوها را Defrag کنید به این صورت که در پنجره ی My Computer  روی درایو مورد نظر کلیک کرده و گزینه Defrag را انتخاب کنید . پنجره ای ظاهر خواهد شد و درایو Defrag  می شود. وقتی که این کار به پایان رسید پنجره بسته می شود .

نکته : اگر بخواهید این قابلیت را حذف کنید، از منوی Start ، گزینه Run را اجرا کرده و regedit.exe را تایپ کنید . به آدرس HkEY-CLASSES-ROOT\Drives\Shell رفته و پوشه ی defrag را پاک کرده و Regedit را ببینید.

*****************************************

*************

ترفند شماره 10

اجرای برنامه های تحت CD بدون نیاز به CD :

این کار به شما این امکان را میدهد برنامه هایی را که با cd اجرا می شوند بدون نیاز به cd اجرا کنید .

 به وسیله برنامه nero  نرو را نصب کنید .

2.  Start را باز کنید به programs رفته و ahead nero  را باز کنید و گزینه ی nero image drive را اجرا و نصب کنید.

3. کامپیوتر را restart  کنید.

4. حالا یک درایو cd-r مجازی دارید .

5.Cd مورد نظر را در cd-r قرار دهید . و به وسیله برنامه نرو از آن یک image را کلیک کنید و بعد برنامه ی خودتان را بدون cd اجرا کنید.

6. بعد از تمام شدن لود بر روی image که گرفته اید راست کلیک کنید و گزینه ی image drive را   کلیک کنید و بعد برنامه ی خودتان را بدون cd اجرا کنید.

7. نکته: توجه داشته باشید که در درایو مجازی شما باید حتما cd که از قبل image گرفته اید. یعنی شماره ی 6 را انجام داده باشید .

*******************************************

*****************

ترفند شماره 11

نحوه افزایش حافظه پنهانی پوشه ها در ویندوز xp :

1. تنظیم پیش فرض حافظه پنهانی ویندوز xp به صورتی است که تنظیمات Explorer برای 400 پوشه را حفظ میکند به منظور افزایش آن مراحل زیر را طی کنید :

2. ویرایشگر ریجستری را باز کنید ( regedit ).

3.به کلید زیر مراجعه کنید :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsaft\windows\shellnoRoam

4. مقدار عبارت BagMRU را به هر اندازه ای که مایلید و بر مبنای شانزده ( هگزادسیمال ) تغییر دهید معادل هگزاد سیمال برخی از اعداد به صورت زیر است :

E8 2000:7d0 3000:bb8 4000:fa0 5000:131000:3

 

*********************************************

***************

ترفند شماره 12

بهینه سازی سرعت مودم :

دیگر دیسکانکت نمیشوید و همچنین سرعت مودم و اینترنت خود نیز افزایش پیدا میکند ابتدا بر رویstart کلیک کرده و سپس به روی run  رفته و تایپ کنید system.ini پس از باز شدن این عبارت [Enh386] را پیدا کنید و سطر را به آن اضافه کنید .

ComXIrqYBuffer=1024

به جای x  شماره ی com  را که مودم از آن استفاده می کند و به جای Y شماره Irqیی که مودم از آن استفاده می کند . برای بدست آوردن این اطلاعات می توانید از control panal در قسمت phone and modem options را انتخاب کنید و در قسمت modem شماره com  نوشته شده سپس باید properties را انتخاب کرده و در Resources آن Irq  شما را نشان می دهد .

فایل را ذخیره کنید و خارج شوید .

حال control panal را باز کنید و phone and modem options را انتخاب کنید صفحه ای که نام مودم شمارا دربر دارد باز کنید روی کلید properties کلیک کنید.  صفحه ای باز خواهد شد که در قسمت  h,g modem  بخش maximum port speed را روی بالاترین مقدار قرار می دهیم در قسمت دوم ( Advanced) روی کلید setting port کلیک می کنیم در صفحه ای که باز می شود مطمئن شوید که FIFO boffers تیک خورده باشد سپس Receive Buffer را به حداکثر میزان خود افزایش دهید ، کلید Ok را بزنید و خارج شوید .

******************************************

*****************

ترفند شماره 13

چگونه همه چیز در باره رایانه تان را ببینید؟

گاهی اوقات به دلیل مختلفی نیاز به دانستن اطلاعاتی راجع به سیستم دارید . در این مواقع داشتن یک مرجعی که براحتی قابل دسترسی باشد موهبت است . برای دسترسی به این منبع کافی است ....

گزینه Run  از منوی Start  را اجرا کرده و در قسمت Open  عبارت Msinfo 32 را وارد کنید  پنجره ای در برابر تان ظاهر می شود که شامل بخش های مختلفی است و اطلاعاتی کاملی از خلاصه سیستم شما از قبیل نوع پردازنده و میزان حافظه و ..... تا اطلاعات کاملی در باره هر کدام از پورتهای سریال موازی و دهها مطلب دیگر.

***************************************

***************

ترفند شماره 14

بدون استفاده از Hidden کردن پوشه خود را محو کنید :

ابتدا پوشه مورد نظر را انتخاب کنید و بعد کلیک راست کرده و  Rename را انتخاب کنید ، سپس Alt  را نگه داشته و با استفاده از اعداد سمت راست کیبورد 255 را تایپ کنید و Enter را فشار دهید . خواهید دید که پوشه ای مورد نظر بی نام است حال روی پوشه ای مورد نظر کلیک راست کرده و properties را انتخاب کنید از صفحه ای باز شده Customize را انتخاب کنید و بعد روی change icon کلیک کنید و در صفحه ای باز شده یک آیکن بیرنگ انتخاب کنید خواهید دید که پوشه مورد نظر کاملا محو شده است .

**************************************

*************

ترفند شماره 15

بهبود بخشیدن سرعت پاسخگوی ویندوز xp :

جهت کاهش وقفه ها در شرایط گوناگون ، به Hkey-current-usercontrolpanel Desktap  بروید.

برای کاهش آستانه ای که سیستم به شما پیغام میدهد تا یک برنامه قفل /گیر کرده را به صورت دستی پایان دهید مقدار  HungAppTimeout که از نوع  REG_SZ میباشد را از 5000به 1000تغییر دهید.

نکته: هنگام اعمال این تغییر مراقب باشید تا مبادله به دلیل کند کار کردن یک برنامه در ویندوز XP سیستم با اعمال این تغییر به اشتباه آن را یک برنامه گیر / قفل کرده در نظر نگیرد.

**********************************

*************

ترفند شماره 16

 مدیریت حافظه و بالا بردن سرعت سیستم :

برای بدست آودن عملکرد بهتراز کامپیوتری که حداقل دارای 32 مگابایت حافظه RAM است می توان آن را بهینه کرد تا هم کامپیوتر دستورات را به راحتی انجام دهد و هم سرعت و کارایی سیستم بالا رود. اکنون قصد داریم ترفندی را به شما معرفی کنیم که میتوانید این کارها را انجام دهید و به نوعی حافظه سیستم خود را مدیریت کنید. بدین منظور:

1. بر روی My Computer راست کلیک کنید و به Properties بروید.

2. به قسمت Proformance رفته ودکمه File System رابزنید (در ویندوز XP باید به تب Advance رفته و در قسمت Proformance دکمه Settings را بزنید).

3. در قسمت Hard Disc ودر ناحیه Setting از لیست کشویی گزینه Network Server را انتخاب کنید (در ویندوز XP از پنجره Proformance Options گزینه Adjust for best performance را انتخاب کنید.

بدین ترتیب به شکلی بهینه تر ار حافظه استفاده می کنید وسرعت سیستم شما بالا تر میرود.اما در نگارشهای جدید ویندوز بهتراست پس از تنظیمات فوق مراحل زیر نیز طی شوند:از منوی Start وارد Run شده و در آن عبارت regedit را تایپ کنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.حال به مسیر زیر بروید:

HEKY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/FSTemplatesروی Server کلیک کنید و در ناحیه راست پنجره Regedit دو داده با عنوان NameCache و PathCache به چشم میخورند.برای این دوداده مقادیر زیر را وارد کنید :

NameCache = 40000000

PathCache = a90a0000در پایان سیستم را مجددأ راه اندازی کنید

*****************************************

*************

ترفند شماره 17

یک ترفند در Volume control ویندوز :

مطمئنأ همگی شما آیکون کوچک کنار ساعت در Taskbar را که به شکل یک بلندگو است دیده اید. این آیکون که مربوط به Volume Control و یا همان قسمت تنظیمات صدای ویندوز است ظاهری دارد که با افزودن گزینه های مختلف به حالب نه چندان خوش آیندی در می آید. با بهره گیری از این ترفند میتوانید Volume Control را به شکلی کوچکتر و آراسته تر تبدیل کنید. بدین منظور:بر روی آیکون بلندگو در تسکبار دوبار کلیک کنید تا پنجره Volume Control باز شود (میتوان از طریق Control Panel نیز اقدام کرد).حال کافی است که در داخل این بخش کلیدCtrl را نگه داشته و کلید S را بفشارید. خواهید دید که صفحه به ظاهری کوچکتر تبدیل میشود.

**************************************

*************

ترفند شماره 18

اختصاص قسمتی از هارددیسک به عنوان رم :

اگر رم دستگاه شما پایین است می توانید مقداری از هارد دیسک را به عنوان رم معرفی کنید که اینکار باعث افزایش سرعت کامپیوتر شما و جلوگیری از هنگ شدن آن می شود. بر روی My Computer کلیک راست کنید . و در این قسمت Properties را کلیک کنید. وارد پنجره Properties System می شوید . که از زبانه های گوناگون تشکیل شده در این قسمت زبانه Advanced را بزنید.در قسمت Performance گزینه Settings را کلیک کنید .وارد قسمت Options Performance می شوید . در این قسمت نیز زبانه Advanced را انتخاب کنید. در قسمت Virtual memory گزینه Change را انتخاب کنید .در این قسمت مقدار رمی را که بطور پیش فرض انتخاب شده را مشاهده می کنید . معمولا در رم های 256 این مفدار بین 768-384 متغیر است . که 384 حداقل و 768 حداکثر می باشد . درایوی را که می خواهید در آن مقدار فضایی را اختصاص به رم دهید انتخاب کنید . گزینه Custom size را فعال کنید . اندازه های خود را در این قسمت وارد کنید . بعد کلید Set را فشار دهید و تمامی پنجره های باز شده را Ok کنید . در صورت امکان کا مپیوتر خود را Restart کنید.

******************************************

************

ترفند شماره 19

مرتب کردن هارد دیسک به وسیله Disk Defragmenter :

مسیر اول : بر روی استارت رفته all programs رفته و بعد به قسمت system toolsرفته و Disk Defragmenter را انتخاب کرد

مسیر دوم: در صفحه Desktop بر روی My Computer کلیک راست کرده و بر روی manage کلیک کرده و Disk Defragmenter را انتخاب کرد

با این کار سرعت و فضای هارد مرتب و مطلوب می شود


نویسنده : م . رحمتی - ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳۸٧/٩/۱٦
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ کامپیوتر


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo