دانشجویان کامپیوتر اصفهان

وب سایت سابق(( دانشجویان کامپیوتر جهاد دانشگاهی یزد - خرم آباد ))

رجیستری چیست ؟

بانک اطلاعاتی تنظیمات و پیکربندی ویندوز را رجیستری گویند. برای مثال اگر نوار ابزار یک برنامه را مطابق سلیقه خود تنظیم کنید ، بار دیگری که برنامه اجرا می شود ، سلایق و نظرات شما دوباره اعمال خواهد شد. تنظیمات مربوط به رنگ و اندازه و مسیر فایلها و ... مربوط به هر برنامه همگی در رجیستری ذخیره شده و در استفاده بعدی بازیابی می شوند.


نکته : داشتن چند ویندوز روی یک کامپیوتر ، چند رجیستری جدا برای هر ویندوز خواهد بود

تاریخچه رجیستری :

 پیش از ظهور ویندوز 95 همه تنظیمات که ویندوز مایل بود به خاطر بسپارد در فایلهای متنی ساده با پسوند فایل ( ini ) نگهداری می شدند. در نسخه های بعدی ویندوز فایلهای آماده سازی نظیر Win.ini و System.ini برای نگهداری داده های پیکربندی استفاده می شد. این روش مشکلاتی مانند قابلیت حذف و ویرایش ناخواسته به وجود می آورد و فراوانی تعداد فایلها ، دسترسی به داده مورد نظر را دشوار یا باعث تداخل میشد.

از ویندوز 95 به بعد رجیستری به وجود آمد ، که علاوه بر مرتفع ساختن مشکلات فوق مزایای زیادی نیز دارد. می توان گفت که رجیستری حافظه ویندوز است. اما نه به این معنی که فایلهای .ini دیگر نقشی ندارند. بلکه برنامه های قدیمی هنوز انتظار دارند که تنظیمات را در این گونه فایلها بیابند و هنوز نیز برخی نرم افزارها بنا به ضرورت یا سلیقه از این فایلها استفاده میکنند.

اهمیت رجیستری :

اهمیت رجیستری در محتویات آن است. بعضی داده های رجیستری آنقدر مهم و حیاتی اند که در صورت تغییر یا حذف آنها ادامه کار برنامه ای خاص یا حتی خود ویندوز دچار مشکل می شود. در صورت آشنایی با ساختار آن و با تغییر صحیح مقادیر آن میتوان از توانایی های آن حداکثر استفاده کرد.

 برخی داده های رجیستری مانند :

1- اطلاعات مربوط به سخت افزارهای نصب شده روی کامپیوتر و منابع مورد استفاده دستگاهها

2- لیستی از راه اندازها که هنگام بالا آمدن ویندوز بار می شود

3- تنظیمات مربوط به الگوهای رنگی و تنظیمات کاربر بر روی پنجره ها

4- ارتباط بین نوع خاصی از یک فایل با یک برنامه ( چه فایلی با چه نرم افزاری باز شود ؟ )

5- تنظیمات مورد استفاده داخلی ویندوز و برنامه های جانبی و ...

داده های فراوانی که در یک محل جمع شده اند ، رجیستری را به یک ابزار قدرتمند و در عین حال سهل الوصول تبدیل کرده است که معمولاً هکرها نگاه ویژه ای به آن دارند.

نکته : برخی ویروسها با یک تغییر کوچک در رجیستری خنثی میشوند ! و برای بقای خود به رجیستری وابسته اند. برخی نرم افزارها با یک تغییر جزئی در رجیستری آنگونه عمل میکنند که شما میخواهید ! امکانات بسیاری که توسط ابزارهای معمولی ویندوز نمیتوان انجام داد ، توسط رجیستری به راحتی امکانپذیر میشود


نویسنده : م . رحمتی - ساعت ۱:٢۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳۸٧/۸/۳
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ کامپیوتر


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo