دانشجویان کامپیوتر اصفهان

وب سایت سابق(( دانشجویان کامپیوتر جهاد دانشگاهی یزد - خرم آباد ))

ISP

مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ( ISP )، خدمات متعددی نظیر پست الکترونیکی و دستیابی به اینترنت را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. در زمان انتخاب  یک ISP می بایست فاکتورهای متعددی را برسی نمود. امنیت، نوع و کیفیت سرویس های ارائه شده و قیمت ارائه خدمات از جمله فاکتورهای مهم در زمان انتخاب یک ISP است.

ISP چیست؟

یک ISP و یا Internet Service Provider  ، شرکتی است که امکان دستیابی به اینترنت و سایر سرویس های وب را فراهم می نماید. مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت علاوه بر نگهداری و پشتیبانی از سرویس دهندگان وب را نیز انجام می دهند. مراکز فوق با ارائه نرم افزارهای لازم ( در صورت ضرورت ) ، یک رمز عبور حفاظت شده و یک شماره تلفن برای تماس با شبکه ، امکان استفاده از اینترنت و مبادله نامه های الکترونیکی را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. برخی از مراکز ISP خدمات اضافه دیگری را نیز ارائه می نمایند.


مراکز ISP دارای ابعاد و اندازه های متفاوتی می باشند. برخی از آنان توسط افرادی اندک اداره می شوند و تعدادی دیگر شرکت هائی بزرگ می باشند که خدمات متنوعی را دراختیار کاربران قرار می دهند. مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت دارای ح.زه های عملیاتی متفاوتی نیز می باشند. مثلا برخی از آنان خدمات خود را صرفا در سطح یک شهرستان ارائه داده و برخی دیگر دارای قابلیت های منطقه ای و حتی بین المللی می باشند.

مراکز ISP چه سرویس هائی را ارائه می دهند ؟

همانگونه که اشاره گردید، خدماتی که توسط مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ارائه میگردد بسیار متنوع و در عین حال متفاوت است:

• تقریبا تمامی مراکزارائه دهنده خدمات اینترنت، سرویس هایی نظیر پست الکترونیکی و استفاده از اینترنت را ارائه می نمایند.

• نوع و کیفیت ارائه خدمات و پشتیبانی فنی توسط مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت دارای سطوح متفاوتی است.

• اکثر مراکز ISP، سرویس هاستینگ وب را نیز ارائه می نمایند. با استفاده از سرویس فوق ، متقاضیان می توانند صفحات وب شخصی خود را ایجاد و از آنان نگهداری نمایند. اختصاص فضای لازم به منظور ذخیره سازی اطلاعات از جمله وظایف یک ISP در این رابطه است.

• تعدادی از مراکز ISP گزینه های متفاوتی را در ارتباط با نوع دستیابی به اینترنت در اختیار متقاضیان قرار می دهند.( DIAL- UP، DSL، مودم های کابلی). برخی از مراکز ISP امکان دستیابی به اینترنت را صرفا از طریق خطوط معمولی تلفن فراهم می نمایند.

• اکثر مراکز ISP عملیات متفاوتی نظیر تهیه BACKUP از نامه های الکترونیکی و فایل های وب را نیز انجام می دهند. در صورتی که بازیافت نامه های الکترونیکی و فایل های وب برای شما مهم است ( در صورت بروز اشکال )، یک ISP را انتخاب نمائید که  BACKUP گرفتن از داده ها را در دستور کار خود قرار داده است.

چگونه یک ISP را انتخاب نمائیم؟

برای انتخاب یک ISP پارامترهای متعددی بررسی می گردد:

امنیت : آیا ISP انتخابی از رویکردهای مناسب امنیتی در جهت حفاظت اطلاعات استفاده می نماید؟ آیا از رمزنگاری و SSL به منظور حفاظت اطلاعات ارسالی شما نظیر نام و رمز عبور استفاده می گردد؟

محرمانگی : آیا ISP انتخابی دارای یک سیاست تعریف شده در خصوص رعایت حریم خصوصی کاربران است؟ آیا خیال شما از این بابت راحت است که چه افرادی به اطلاعات شما دستیابی دارند؟ نحوه برخورد و استفاده انان از اطلاعات به چه صورت است؟

سرویس ها : آیا ISPانتخابی سرویس های مورد نظر شما را ارائه می نماید؟ آیا سرویس های ارائه شده تامین کننده نیاز شما می باشند؟ آیا پشتیبانی لازم به منظور ارائه سرویس ها در اختیار شما گذاشته می شود؟

قیمت : آیا قیمت ارائه خدمات توسط ISP قابل قبول است ؟ آیا قیمت ارائه شده با توجه به تعداد و نوع سرویس های ارائه شده ، منطقی است؟ آیا به منظور دریافت خدمات ارزان تر ، از کیفیت و تمنیت چشم پوشی می نمائید؟

اعتماد پذیری : آیا به سرویس های ارائه شده توسط ISP انتخابی می توان اعتماد داشت و یا در اغلب موارد سرویس های مورد نظر به دلایل متفاوتی نظیر پشتیبانی و نگهداری ، تعداد زیاد کاربران و ...، غیر فعال بوده و عملا امکان استفاده از آنان وجود ندارد. در صورتی که به دلایل متفاوتی لازم است برخی از سرویس های ارائه شده غیر فعال گردند آیا این موضوع با استفاده از مکانیزم های خاصی به شما اطلاع داده می شود؟

پشتیبانی کاربران : آیا ISP انتخابی دارای بخش پشتیبانی کاربران است؟ نحوه برخورد پرسنل بخش پشتیبانی به چه صورت است؟ آیا آنان دارای دانش لازم به منظور پاسخگوئی منطقی به سوالات شما می باشند؟

سرعت : سرعت اتصال ISP انتخابی به اینترنت چگونه است؟ آیا این سرعت به منظور دستیابی شما به نامه های الکترونیکی و استفاده از وب کافی است؟

کیفیت ارائه خدمات : آیا ISP انتخابی دارای عملکردی مثبت در کارنامه فعالیت خود است و استفاده کنندگانی که قبلا از خدمات آنان استفاده نموه اند، از کیفیت ارائه خدمات راضی می باشند؟


نویسنده : م . رحمتی - ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳۸۸/٤/۱
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ کامپیوتر


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo