دانشجویان کامپیوتر اصفهان

وب سایت سابق(( دانشجویان کامپیوتر جهاد دانشگاهی یزد - خرم آباد ))

 انواع زیرساخت های فنی تجارت الکترونیک

زیر ساخت فنی :

تجارت الکترونیک بطور کامل در فضای مجازی و از طریق واسطه های الکترونیک است.

بنابراین یکی از لوازمات اصلی راه اندازی این نوع تجارت، وجود امکانات فنی و مسائل نرم افزاری و سخت افزاری است:

 

 


1.      نرم افزار:

       نرم افزارهای پایه در زیر ساخت های تجارت الکترونیک عبارتند از :

سیستم های عامل ( به عنوان بسته مناسب جهت سرورها ، مثل ویندوز ف و لینوکس )، زبانهای برنامه نویسی ( مثل :Visual basic ، Java ، Visual c )، بانک های اطلاعاتی ( به عنوان منابع ذخیره اطلاعات که داده ها و اطلاعات بصورت قالب بندی شده در آنها نگهداری می شوند) و متورهای جستجو مثل ( googel ، yahoo، lycos،و.....)

2.      سخت افزار:

علاوه بر نرم افزار که بطور ملموس نقش خود را در سیستم های رایانه ای ظاهر می سازد، سخت افزار نیز از معیارهای مهم زیر ساخت فنی تجارت الکترونیک محسوب می شود. به عنوان مثال بانک های اطلاعاتی که نقش کلیدی در فرآیند جستجو و ارائه راه حل های تجارت الکترونیک دارند. نیازمند وجود CPU و دارای حافظه های بسیار زیادی هستند.

3.      زیر ساخت مدیریتی :

      راه اندازی، گسترش و تداوم تجارت الکترونیک نیازمند همکاری و هماهنگی نهاد های مرتبط با امر تجارت است. اگر چه دولت نقش اصلی و اساسی را در این زمینه ایفاء می کند. اما همکاری دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی ، نهاد های اجرایی و سایر سازمانهای مرتبط و .... بویژه ارتباط تنگاتنگ بین دولت و بخش خصوصی نیز ضروری است . منظور از ساخت مدیریتی اتخاذ یک سیاست یکپارچه و راهبرد معین در قبال تجارت الکترونیک است.

4.      زیر ساخت حقوقی :

به منظور تنظیم روابط حقوقی و معاملاتی افراد در بستر مبادلات الکترونیکف تجارت از طریق اینترنت باید دارای یک چارچوب مشخص قانونی گردد و خلا های تقنینی آن مرتفع گردد تا هم عموم افراد به این شیوه از تجارت روی بیاورند و هم اینکه حقوق آنها تضمین گردد. بنابراین می توان گفت فقدان زیر ساخت حقوقی و قانونی از موانع اصلی رشد تجارت الکترونیک است. ( در رتبه بندی موانع بکارگیری تجارت الکترونیک در شرکت ایران خودرو بر اساس میانگین ها، فقدان زیر ساختارهای قانونی و حقوقی اولین رتبه را به خود اختصاص داده است). نظام حقوقی اطلاع رسانی، قوانین گمرکی و مالیاتی، امنیت اطلاعات، تطبیق مقررات متحدالشکل بین المللی، پذیرش امضاء و اسناد الکترونیک، حمایت از مالکیت فکری و .... از جمله مسائل یا چالش های حقوقی تجارت الکترونیک است که فرار روی نظام های حقوقی قرار گرفته است.


نویسنده : م . رحمتی - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳۸۸/۳/۱٦
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ کامپیوتر


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo