دانشجویان کامپیوتر اصفهان

وب سایت سابق(( دانشجویان کامپیوتر جهاد دانشگاهی یزد - خرم آباد ))

دوستان عزیز زندگی با صدا شروع میشه اما بی صدا تموم می شه، عشق با ترس شروع می شه اما با اشک تموم می شه، دوستی واقعی هر جایی شروع می شه اما هیچ جا تموم نمی شه.

مشکلات پوستی از انواع بیماری های شایع محسوب شده و درصد زیادی از افراد در گروه های سنی مختلف از تظاهر علائم بالینی این قبیل اختلالات اظهار شکایت می کنند.

پوست انسان علاوه بر زیبایی بخشی، به عنوان محافظ ارگان های بدن محسوب شده و از ورود هر گونه عامل میکروبی یا باکتریایی به اعضای داخلی داخلی بدن محافظت می کند، بنابراین ، توجه به سلامت و مراقبت از پوست ضروری است.


یکی از انواع مشکلات پوست، آکنه و جوش های پوستی است. تظاهر این جوش ها دلایل مختلفی دارد، ریشه های ژنتیکی از جمله علل ایجاد جوش های چرکی است. علاوه براین، نوسانات هورمونی، التهابات و نوع پوست یا فرآیند پیری پوست از دیگر عواملی هستند که جوش های پوستی را باعث می شوند، گاهی تولید بیش از حد چربی توسط پوست نیز باعث تشکیل کیسه های کوچک چربی زیر پوست می شود.

 

انواع آکنه و روش های درمانی جوش های سر سیاه

این جوش ها اغلب در افراد با پوست چرب یا پوست های ترکیبی دارای منفذ بسیار ایجاد می شوند. منفذهای پوست با فعالیت غده های چربی، انباشته از چربی می شوند و با آلودگی ها و باکتری های مختلف مسدود شده، با اکسیژن هوا ترکیب می شوند و به رنگ سیاه، تجمع چربی های بیشتر، سلول های مرده پوست و آلودگی ها ادامه پیدا می کند تا آنجایی که سفت و منبسط شده و از منفذهای پوستی بیرون می زند، اما متخصصین پوست هر گونه دستکاری جوش ها را نهی می کنند زیرا فشردن جوش ها سبب عفونت های باکتریایی می شود.

 

لایه برداری

تمیز کردن منفذهای پوستی با مواد بهداشتی تصفیه کننده و لایه برداری حداقل 2بار در هفته، دو راهکار بسیار مناسب جهت از بین بردن جوش های سر سیاه است. در صورتی که با استفاده از این درمان تظاهر جوش های سر سیاه ادامه داشت، مشورت با یک پزشک متخصص پوست ضروری است.

 

جوش های سفید رنگ

همانند جوش های سر سیاه، جوش های سفید رنگ هم درون کیسه های چربی شکل می گیرند. تفاوت این دو، در سطح بسته جوش های سفید رنگ است.

هوا راه نفوذی به درون جوش ندارد، زیرا سلول های مرده پوست و چربی ها، سطح جوش را بسته و مانع ترکیب با اکسیژن هوا می شوند، بنابرابن رنگ آنها تغییر نمی کند. این نوع جوش ها نیز همانند جوش های سر سیته نباید دستکاری شوند، تخلیه این نوع جوش ها فقط باید توسط پزشک متخصص و با ابزار مخصوص صورت گیرد تا از عفونت آن جلوگیری شود. راه درمان این نوع جوش ها نیز با درمان جوش های سرسیاه یکسان است.

 

بثورات چرکی

جوش های چرکی یا کورک ها بسیار کوچک هستند و معمولاً به صورت گروهی ایجاد می شوند. بثورات چرکی نیز برآمدگی های کوچک و ضعیفی هستند که حاوی عفونت، ترکیبات سلول های سفید خون، پوست های مرده و باکتریال ها هستند و شبیه جوش های سفید رنگ به نظر می رسند، راه درمان این دو، نوردرمانی، استفاده از آنتی باکتری های مخصوص پوست، آنتی باکتری های مخصوص دهان و یا داروهای مخصوص هستند که فقط باید توسط پزشک تجویز شوند. از آنجایی که این نوع جوش ها نفوذ عمیقی داخل پوست دارند، همانند دو مورد قبلی دستکاری آنها نیز به دلیل آسیب فراوان به بافت اطراف آن و مقاومت درمانی های آتی، توصیه نمی شود.

پوست انسان علاوه بر زیبایی بخشی، به عنوان محافظ ارگان های بدن محسوب شده و از ورود هر گونه عامل میکروبی یا باکتریایی به اعضای داخلی بدن محافظت می کند.

 

جوش های غرور جوانی

این نوع جوش ها نه فقط در میان نوجوانان بلکه در بزرگسالان نیز ظهور پیدا می کند، در نوجوانی تغییرات هورمونی سبب ترشح چربی بیشتر در پوست می گردد، و در بزرگسالان در میان زنان بیشتر شایع است. بروز آنها در دوران بارداری، ( البته برخی قرص های ضدبارداری جوش را درمان می کنند) و در سیکل ماهیانه، باعث شده تا زنان بیشتر از مردان این نوع جوش ها را در بزرگسالی تجربه کنند.

 

درمان

یک راه درمان، جلوگیری از جمع شدن چربی در منفذهای پوست است، اگر یک کیسه چربی زیر پوست جمع شود، باکتری و آلودگی ها را به درون خود جذب می کند. متخصصین پیگیری یک رژیم غذایی مناسب و همزمان با آن ضدعفونی کردن پوست را پیشنهاد می کنند.

مشورت با یک پزشک متخصص برای گرفتن پیشنهادات وی و مصرف داروهای احتمالی برای کنترل علائم انواع جوش ضروری است.

 

امیدوارم این مطلب به شما در درمان جوش ها کمک کنه و پوستی شاداب داشته باشید


نویسنده : م . رحمتی - ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳۸٩/۱٠/۱٦
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ سلامت


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo